کور وب ویتال چیست؟

 

Core Web Vitals در واقع یک سری فاکتور یا معیار هستند. معیارهایی که به صورت دقیق روی تجربه کاربری یا همان UX تمرکز کرده اند و گوگل به وسیله آن میابد که کاربران در هر صفحه وب چه تجربه ای دارند.

 

ابزارهای Core Web Vitals در سئو

 

 برای بررسی UX با فاکتورهای گوگل می توان از ابزارهای Core Web Vitals که در ادامه معرفی می کنیم استفاده کنید.

  • Chrome User Experience Report

  • PageSpeed Insights

  • Google Search Console (Core Web Vitals report)

  • Web-vitals JavaScript library

  • LightHouse

  • web.dev

  • Web Vitals Extension

با این ابزارها به آسانی می توان سه عامل ذکر شده یعنی LCP، CLS و FID را بررسی نمود.

Core web vitals

تاثیر Core Web Vitals در SEO

 

به تازگی UX و تجربه کاربری برای گوگل اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. این فاکتور در رتبه بندی تاثیر بسزایی دارد. اما ممکن است در مقایسه با رقیب‌های شما بعضی صفحات شما از نظر Core Web Vitals وضعیت مناسبی دارا نباشند ولی از لحاظ رنکینگ در گوگل از رتبه های بسیار خوبی برخوردار باشند. مقایسه با رقبا دلیل آن است. هنگامیکه رقبای شما امتیاز پایین تری در Core Web Vitals دارند، گوگل به شما رتبه بهتری خواهد داد. پس این نکته را توجه داشته باشید باید رقبای خود را نیز بررسی کنید. پس داشتن نگاه ایده آل گرایانه به Core Web Vitals لازم نیست اما توجه به آن خوب است.

 

معیارهای اصلی کور وب ویتال

 

در جایگاه یک توسعه دهنده ،صاحب وب سایت و یا سازنده، میبایست میلیون ها فاکتور مختلف را در وب سایت خود در نظر بگیرید و این سه عامل را در آینده در ذهن داشته باشید.

 

  • بارگیری: Largest Contentful Paint (LCP)

Largest Contentful Paint یا LCP به عملکرد بارگذاری صفحه شما اشاره دارد. سرعت بارگذاری درک شده را پوشش می دهد، به عبارتی چقدر زمان لازم می‌برد تا وب سایت شما شروع به نمایش عناصر مهم برای کاربر مورد نظر کند. معیار کلی برای گوگل 2.5 ثانیه است. یعنی وب سایت شما باید همه چیز را در فریم اول (بالای تاشو) در 2.5 ثانیه نمایش دهد. در نظر بگیرید که صفحات وب به صورت مرحله ای نمایش داده می شوند. زمانی که عناصر نهایی بالای صفحه شما بارگیری می شود، LCP شما خواهد بود. LCP آهسته، سبب پایین آمدن رتبه و LCP سریع، سبب افزایش رتبه ی شما خواهد شد ‌.  

Core web vitals

  • تعامل: FID (First Input Delay)

First Input Delay یا FID پاسخگویی صفحه وب شما است. این معیار، زمانِ بین اولین تعامل کاربر با صفحه و زمانی که مرورگر می تواند به آن تعامل پاسخ دهد را اندازه گیری می کند. به عبارت دیگر، زمان بین اقدام کاربر و پاسخ وب را FID نامگذاری می کنند. کوتاه بودن زمان FID برای کاربران اهمیت بسیار دارد.

 

  • پایداری بصری: Cumulative Layout Shift (CLS)

CLS به فراوانی تغییرات طرح ‌بندی غیرمنتظره و ثبات کلی بصری صفحه وب اشاره دارد. برای مثال در حال خواندن محتوای یک سایت هستید که یک چیز جالب می بینید. تلاش می کنید که روی آن کلیک کنید اما درست در آخرین لحظه، پایین می رود. اکنون باید مجددا به عقب برگرشته و آنچه را که به دنبال آن بودید دوباره بیابید. شما در حال خواندن یک پاراگراف هستید یا یک چیز جالب دیده اید که می خواهید روی آن کلیک کنید اما دکمه‌ها، تبلیغات و ویدیوها همچنان در حال بارگیری هستند و مدام پاراگراف را در صفحه پایین می‌آورد، بنابراین برای خواندن آن باید به پیمایش ادامه دهید.

 

اهمیت Core Web Vital برای سئو

 

Core Web Vitals برای سئو مهم هستند، چرا که به شناخت بیشتر وب سایت شما کمک می‌کنند. این موارد حیاتی می تواند به بهبود سئو وب سایت شما در مرورگرها کمک کرده و تجربه ای راحت و دلپذیر در هنگام مرور صفحه برای مخاطبان شما به وجود آورد.

 

چگونگی ردیابی Core Web Vitals 

 

ردیابی Core Web Vitals تنها کافی است با رفتن به کنسول جستجو گوگل و مشاهده هر ویژگی وب به صورت موردی آن را دنبال کنید. هنگامی که گزارش خود را تهیه کردید، میبایست تغییرات لازم را ایجاد کنید. با محدود کردن مقدار محتوایی که در بالای صفحه وب به مهم ترین اطلاعات نمایش داده می شود، می توانید LCP را بهبود بخشید. اگر برای مشکلی که بازدید کننده در تلاش برای حل آن است، اهمیت حیاتی ندارد، آن را به پایین صفحه منتقل نمایید.

 

اثرات Core Web Vitals بر استراتژی محتوا و توسعه وب

 
ابتدا میبایست به کنسول جستجوی گوگل خود رفته و در آنجا تست سرعت که با «Core Web Vitals» جایگزین شده است‌، مشاهده خواهید کرد. هنگام کلیک بر روی آن گزارشی برای موبایل و یکی برای دسکتاپ ظاهر خواهد شد. لیستی از URL های ضعیف، URL هایی که نیاز به بهبود دارند و URL های خوب را مشاهده خواهید کرد.

پست مرتبط

نظر خود را بگذارید