طراحی گرافیک

پانزده نکته اصلی در طراحی گرافیک سایت

طراحی گرافیک می­تواند توسط شرکت‌ها برای تبلیغ و فروش محصولات از طریق تبلیغات، توسط وب سایت‌ها برای انتقال اطلاعات پیچیده به روشی قابل هضم از طریق اینفوگرافیک‌ها، یا توسط کسب و کارها برای توسعه هویت از طریق برندسازی و موارد دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین مهم است به یاد داشته باشید که اگرچه بسیاری از پروژه‌های طراحی گرافیک دارای اهداف تجاری مانند تبلیغات و لوگو هستند، اما در زمینه‌های دیگر نیز استفاده می‌شود و کارهای طراحی گرافیکی اغلب صرفاً به عنوان وسیله‌ای برای بیان هنری ایجاد می‌شوند.

یک طراح گرافیک، هنگامی که از او خواسته می‌شود در مورد تعریف طراحی گرافیک توضیح دهد، می‌گوید: «طراحی گرافیک عناصر گرافیکی و متنی را دریافت می‌کند و آنها را در انواع رسانه‌ها پیاده‌سازی می‌کند. این به تولیدکننده کمک می‌کند تا با مصرف‌کننده ارتباط برقرار کند و پیام پروژه، رویداد، کمپین یا محصول را منتقل می‌کند.»


 • ایجاد نگاه و احساس منسجم

برای ایجاد یک حس منسجم بهتر است یک پالت رنگ با 1 تا 3 رنگ اصلی و 1 تا 3 رنگ ثانویه ایجاد کنید. رنگ های اصلی شما بیشتر طرح را پر می‌کند، در حالی که رنگ های ثانویه شما به عنوان کنتراست برای تکمیل پالت اصلی عمل می‌کنند.


 • فونت های ساده و خوانا

پانزده نکته اصلی در طراحی گرافیک سایت

برای طراحی وب خوانایی در درجه اول اهمیت قرار دارد. در حالی که فونت های اسکریپت فانتزی می‌تواند در لحظه بیننده را جذب خود کند، اما جای آن در صفحه فرود وب سایت شما نیست. چرا که قلم های بیش از حد سبک و متراکم باعث می‌شود خوانندگان در درک معنای کلی پیام شما دچار مشکل شده و به احتمال زیاد از صفحه وب سایت شما خارج شوند.

قلم ها می تواند نشان دهنده لحن و شخصیت هستند، بنابراین به دنبال چیزی باشید که نمایانگر موضوع سایت شما باشد. یکی از نکات گرافیکی طراحی سایت استفاده از حداقل دو فونت برای نشان دادن عنوان در ساختار صفحه و ایجاد عناصر خاص یکی از “نباید”های یک گرافیک خود، ترکیب حروف مختلف و سبک های قلم در یک صفحه است. هنگامی که شروع به استفاده از پنج قلم به بالا در یک صفحه می‌کنید، اسکن و جذب اطلاعات برای چشم کاربر دشوار می‌شود


 • فضای سفید

برای ایجاد یک طراحی سایت زیبا حتما نباید تمام قسمت های صفحه باید با متن، تصویر یا گزینه های دیگر پر شود. در حقیقت، بازدید کنندگان وب سایت های بسیار ساده را به یک وب سایت شلوغ ترجیح می‌دهند. و در این جا متوجه اهمیت فضای سفید در یک وب سایت میشویم همچنین از فضای سفید در طراحی لوگو برای ایجاد تصاویر مخفی بر روی آن و دادن اطلاعات بیشتر در مورد برند شما و پرهیز از اشباع کردن آن استفاده می شود.


 • تصاویر افراد واقعی در طراحی گرافیکی خود استفاده کنید

پانزده نکته اصلی در طراحی گرافیک سایت

استفاده از تصاویر واقعی در طراحی وب سایت بسیار مهم است و از نکات گرافیکی طراحی سایت است که باید به آن توجه شود. یک وب سایت بدون برخورد با انسان می‌تواند سرد و غیرشخصی باشد. مردم نمی‌خواهند با یک ربات بی روح در ارتباط باشند. آن ها خواستار تعامل انسانی هستند. به همین دلیل استفاده از تصاویر افراد واقعی می‌تواند در طراحی وب بسیار مفید باشد. چهره ها به ایجاد اعتماد کمک می‌کنند و احساسات را برمی‌انگیزند.


 • هر عنصر طراحی گرافیکی را هدف دار کنید

بخش عمده ای از پذیرفتن سادگی، حذف عناصر اضافی در طراحی سایت است که هیچ هدفی ندارند. با حذف عناصر اضافی و ساده سازی، طراحی بهتر به نظر می‌رسد و پیگیری آن آسان‌تر میشود. قبل از نهایی کردن طراحی گرافیک، نگاهی کلی به صفحه وب سایت بیندازید و آن را از دید یک کاربر نگاه کنید.


 • کنتراست

پانزده نکته اصلی در طراحی گرافیک سایت

کنتراست یکی از رایج ترین اصول طراحی گرافیک است و هر طراح گرافیکی باید بر آن تسلط داشته باشد، کنتراست به تفاوت بین عناصر در طراحی شما اشاره دارد اگر در یک رنگ که اگر از رنگ تیره در یک عنصر استفاده کنید، عنصر دیگر گرافیک است. عناصر باید به رنگ روشن باشند تا به راحتی از دیگری متمایز شوند. یکی از اشتباهات گرافیکی که معمولا در طراحی وب سایت ها دیده می‌شود، استفاده از رنگ های بدون کنتراست مانند سفید، خاکستری روشن یا صورتی روشن است.

استفاده از این طیف رنگی در زمینه طراحی وب باعث می‌شود نه تنها این ترکیبات رنگی روی صفحه خود را نشان ندهند، بلکه ناخوانا نیز خواهند بود. در مقابل، انتخاب پالت های رنگی با کنتراست بالا یا رنگ هایی که دقیقاً روبروی یکدیگر روی چرخه رنگ قرار دارند، مانند آبی و نارنجی جذابیت بصری سایت شما را چندین برابر می کند.


 • تعادل

تعادل به نحوه قرار دادن این عناصر در طراحی خود اشاره دارد و از قرار دادن تمام عناصر سنگین خود در یک مکان اجتناب کنید. دو نوع تعادل وجود دارد.

متقارن که با تراز کردن عناصر با وزن مساوی تعادل ایجاد می کند نامتقارن برعکس است، شما یک عنصر سنگین را با عناصر سبک تر تراز می کنید تا یک اثر کنتراست ایجاد کنید.


 • نسبت

اصل تناسب در طراحی گرافیک یکی از ساده ترین اصل ها برای درک است، اساساً تناسب به اندازه عناصر به یکدیگر در طراحی اشاره دارد. عناصر بزرگتر در طراحی به راحتی نسبت به عناصر کوچکتر دیده می شوند و با این اصل، عناصر بزرگتر از عناصر کوچکتر اهمیت بیشتری دارند.


 • حرکت

حرکت در طراحی گرافیک به نحوه تعامل چشم انسان با طراحی شما اشاره دارد و مهمترین عنصر در طراحی شما باید اولین چیزی باشد که مردم می بینند و پس از دیدن آن طراحی شما باید بیننده را به مهمترین عنصر بعدی هدایت کند. 


 • الگو

پانزده نکته اصلی در طراحی گرافیک سایت

 الگو در طراحی گرافیک به تکرار چندین عنصر گرافیکی در طراحی شما اشاره دارد که با هم کار می کنند تا یک طراحی چشم نواز و هماهنگ ایجاد کنند. اصل الگو همچنین به نحوه طراحی عناصر طراحی در یک پروژه و تعیین استاندارد بر روی آن برای انتقال آسان ایده های شما اشاره دارد


 • سلسله مراتب

پانزده نکته اصلی در طراحی گرافیک سایت

اصل سلسله مراتب در طراحی گرافیک برجسته است که مهم ترین عناصر در طراحی شما نیز باید به نظر مهم ترین باشند، این به افرادی که طراحی شما را خواهند دید بهتر درک می کنند که چه عنصر مهمی در آن وجود دارد. با تصویر زیر کامل متوجه موضوع میشید‌


 • وحدت

اصل وحدت به این موضوع اشاره دارد که عناصر به کار رفته در پروژه شما باید به خوبی با هم کار کنند، رابطه واضحی با هم داشته باشند و مفاهیم یکسانی را منتقل کنند؛ این امر باعث می شود که طراحی شما سازمان یافته تر به نظر برسد و تمامی عناصر به یکدیگر مرتبط شوند.


 •  تنوع

اصل تنوع در طراحی جهت ایجاد علاقه بصری در بیننده استفاده می شود و می توان آن را با عناصر مختلفی مانند رنگ، تایپوگرافی، تصاویر، اشکال و بسیاری موارد دیگر ایجاد کرد. با استفاده از این اصل، از ایجاد طرحی یکنواخت و از دست رفتن علاقه بیننده جلوگیری می کنیم. این نکته مهم است که هنگام استفاده از اصل تنوع باید بسیار مراقب باشید تا طرح خود را بیش از حد شلوغ نکرده و هرج و مرج ایجاد نکنید.


 •  تاکید

تاکید به اهمیت و ترتیب عناصر در طراحی شما اشاره دارد. بر اساس اصل تاکید، مهمترین اطلاعاتی طراحی باید اولین چیزی باشد که مردم در پروژه شما می بینند.


 • تکرار

تکرار یک ابزار عالی برای تقویت ایده ای است که می خواهید از طریق طرح خود منتقل کنید و همچنین به یکپارچه سازی پروژه شما کمک می کند. شما می توانید از اصل تکرار در عناصر مختلفی مانند رنگ، حروف، اشکال یا سایر عناصر طراحی گرافیکی استفاده کنید.


کلام آخر

برای طراحی وب خوانایی در درجه اول اهمیت قرار دارد. در حالی که فونت های اسکریپت فانتزی می‌تواند در لحظه بیننده را جذب خود کند، اما جای آن در صفحه فرود وب سایت شما نیست. چرا که قلم های بیش از حد سبک و متراکم باعث می‌شود خوانندگان در درک معنای کلی پیام شما دچار مشکل شده و به احتمال زیاد از صفحه وب سایت شما خارج شوند. قلم ها می تواند نشان دهنده لحن و شخصیت هستند، بنابراین به دنبال چیزی باشید که نمایانگر موضوع سایت شما باشد.

پست مرتبط

نظر خود را بگذارید