• وب ۳آشنایی با ویژگی های کلیدی وب۳

وب ۳ (Web 3.0) نسل سوم اینترنت (غیر متمرکز) است که از تکنولوژی و فناوری های مختلف استفاده می‌کند. نوع جدیدی از اینترنت را تصور کنید که نه تنها ورودی شما را به‌صورت دقیق تفسیر می‌کند، بلکه تمام گفته‌های شما چه به صورت متن چه صدا یا هر مدل دیگری را نیز می‌فهمد. ما اکنون در نطقه شروع تکامل اینترنت قرار داریم. برخی از افراد به این نوع اینترنت وب سه می‌گویند. برخی نیز آن را وب 3.0 صدا می‌زنند. در حال حاضر یک سری برنامه وب3 در مراحل اولیه توسعه خود قرار دارند، اما تا زمان جاری شدن اینترنت جدید در زیرساخت وب، پتانسیل واقعی‌شان قابل تشخیص نخواهد بود. آشنایی با ویژگی های کلیدی وب۳آشنایی با ویژگی های کلیدی وب۳

وب ۳ نسل بعدی و مدرن‌تر اینترنت خواهد بود. این جمله‌ای‌ست که در بسیاری از مقالات و دوره‌های آموزشی تکرار می‌شود. وب ۳ به عنوان «وب معنایی یا وب معنادار» نیز شناخته می‌شود و تمرکز بالایی روی درک و تفسیر داده‌های انسانی دارد. در حالی که ویژگی‌ اصلی وب نسخه اول وجود برگه‌ها و وبسایت‌های استاتیک و وب نسخه دو، محتوا پویا و داینامیک بود، اما وب ۳ از ساختار بسیار هوشمندتری برخوردار بوده و روی تعاملات پیچیده کاربران و تکنولوژی تمرکز دارد

یکی از شاخصه‌های اصلی وب ۳ تاکید و تمرکز زیاد آن روی متا-داده است. داده‌هایی که در ارتباط با داده‌های دیگر صحبت می‌کنند که در نهایت باعث می‌شود تا ایندکس گذاری و فرایند جستجو بسیار سریع‌تری در اختیار داشته باشیم. برای پیاده سازی چنین موضوعی نیز از فریمورک‌هایی مانند RDF و OWL استفاده می‌شود که به شما اجازه می‌دهند تا بتوانید داده‌ها را به صورت ساختارمندتر دسته بندی کنید
از ویژگی‌های کلیدی دیگر وب نسخه ۳ می‌توان به ادغام گسترده با هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای پردازش و آنالیز داده‌های بزرگ و همچنین استفاده از تکنولوژی‌های غیر متمرکز مانند بلاک-چین اشاره کرد. از این جهت می‌توان وب ۳ را یک وب امن‌تر و قابل اعتماد‌تر دانست.

آشنایی با ویژگی های کلیدی وب۳

سازمان‌دهی و قابلیت دسترسی بهتر ،وب ۳ روی متا-داده و تکنولوژی‌های معنادار بیشترین تمرکز را داشته و تلاش می‌کند تا معماری درک پذیرتری را برای ماشین‌ها درست کند. این موضوع در نهایت باعث می‌شود تا ماشین‌ها (کامپیوترها) بتوانند با سرعت و درک بهتری اطلاعات مورد نیاز شما را پیدا بکنند.

سرویس‌های شخصی سازی شده و هوشمند، به لطف استفاده از هوش مصنوعی و سیستم یادگیری ماشین شما این قابلیت و امکان را خواهید داشت تا حجم گسترده اطلاعات را با سادگی بیشتر تحلیل و بررسی کنید و همچنین براساس نیاز و سلیقه کاربران داده‌ها را به آن‌ها نشان دهید. یکی از مهمترین ویژگی‌های وب ۳ حضور مستمر و دقیق هوش مصنوعی و یادگیری ماشین خواهد بود. در واقع با ظهور هوش مصنوعی‌های جدید مانند چت جی‌پی‌تی و مواردی از این دست، دنیای جدید ما باید با این موارد ادغام شده و نهایت استفاده را از این پتانسیل بکنیم.

اما مهمترین نکته‌ای که در وب ۳ برای استفاده از هوش مصنوعی وجود دارد، بحث داده و داده‌ کاوی‌ست از طرفی دیگر هوش مصنوعی می‌تواند در زمینه امنیت و حفظ حریم شخصی به ما کمک بکند. برای مثال یک هوش مصنوعی می‌تواند تنها برای شناسایی مشکلات امنیتی و پیشنهادات مربوط به ارتقا امنیت و حریم شخصی پیاده سازی شده و به صورت متمرکز در دنیای وب ۳ فعالیت بکند. یادگیری ماشین نیز در این زمینه دقیقا چنین کمکی را خواهد کرد.

امنیت و حریم شخصی بهتر،وجود تکنولوژی غیر متمرکز بلاک‌چین به عنوان قلب اصلی وب ۳ باعث می‌شود تا بتوانید در ارتباط با حریم شخصی و امنیت نگرانی کمتری داشته باشید.

بهبود تجربه کاربری،از آنجایی که کاربران محتوا و سرویس‌های مرتبط‌تری را در این حالت در اختیار می‌گیرند می‌توان به این نتیجه رسید که تجربه کاربری در وب ۳ بهتر و کاراتر است.

وجود اکوسیستم کارآفرینی با پتانسیل بالا، وقتی از وب ۳ صحبت می‌کنیم یعنی یک شکل جدید از دنیای اینترنت که پتانسیل‌های بسیار بالایی برای استارتاپ‌های جدید داشته و امکانات تجاری بسیار مهم دیگری که می‌تواند پدید بیاید• در پایانوب ۳ (Web 3.0) نسل سوم اینترنت (غیر متمرکز) است که از تکنولوژی و فناوری های مختلف استفاده می‌کند. نوع جدیدی از اینترنت را تصور کنید که نه تنها ورودی شما را به‌صورت دقیق تفسیر می‌کند، بلکه تمام گفته‌های شما چه به صورت متن چه صدا یا هر مدل دیگری را نیز می‌فهمد.

پست مرتبط

نظر خود را بگذارید