CDN چیست؟

 

CDN مخفف کلمه content delivery network به معنای شبکه توزیع محتوا است.شبکه توزیع محتوا سرویسی است که با آن می توانید سرعت سایت خود را افزایش دهید در واقع با CDN محتوای سایت شما از نزدیک‌ترین سرور موجود در اطراف منطقه جغرافیایی کاربر شما لود خواهد شد و اینکار باعث افزایش سرعت و کارایی سایت شما و در نتیجه بهبود سئوی سایت در گوگل خواهد شد.

 

 CDN چگونه کار می کند؟

 

ontent delivery network یک نوع سرویس وب سایت می باشد که در کشور های مختلف سرورهای بسیار زیادی دارد.هنگامی که کاربری درخواست اطلاعاتی را دارد ،اطلاعات از سرور مرکزی به نزدیک ترین سرور  CDN در منطقه جغرافیایی به کاربر متصل میشود و سرویس را ارائه می دهد و این کار سبب افزایش سرعت سایت نیز می شود.

( برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله بهینه سازی بیش از حد چیست؟ را مطالعه کنید)

 CDN چیست؟

استفاده از CDN در سئو سایت چه تاثیری دارد؟

 

 • سرعت سایت

CDN به طور مستقیم بر روی سئو تاثیر ندارد،اما استفاده از CDN سبب افزایش سرعت سایت شده و این موضوع در سئو سایت بسیار موثر است.

 •  پهنای باند

 CDN با کاهش منابع مصرفی سیستم مانند CPU، به کاهش پهنای باندکمک میکند. پهنای باند درواقع میزان حجم داده هایی است که بین کامپیوتر شما و کامپیوتر بازدید کننده رد و بدل شود. طبیعی است که هر چقدر میزان پهنای باند سایت شما کمتر باشد در هزینه های شما صرفه جویی میشود.

 • فشرده سازی حجم فایل ها

سرویس CDN امکانی را فراهم میکند تا فایل های مختلف مانند جاوا اسکریپت، HTML و غیره را بتوانید فشرده سازی کنید. این قابلیت Gzip نام دارد. هرچقدر حجم فایل های شما کمتر باشد، هنگام نشان دادن محتوا به کاربر زمان کمتری برای آپلود فایل ها تلف میشود و در نتیجه سرعت سایت بالاتر میرود .(مقاله بهینه سازی لینک های خروجی و تاثیر آن بر سئو را مطالعه کنید)

استفاده از CDN در سئو سایت چه تاثیری دارد؟

 • جلوگیری از خرابی و از دست رفت داده ها

سرویس های CDN یک کپی از همه اطلاعات در سرور مرکزی ذخیره میکنند تا اگر اتفاق ناگهانی افتاد و داده ها خراب شد یا از بین رفت باز هم یک نسخه از همه اطلاعات وجود داشته باشد.

 • تجربه کاربری

هنگامی که سرعت سایت زیاد باشد و محتوا و فایل های ذخیره شده با سرعت بالایی به کاربر نشان داده شوند،نظر کاربر برای بازدید از شما جلب میشود و سایت شما را جزء سایت های ارزشمند به حساب می آورد. وقتی کاربر از سایت شما راضی باشد و امتیاز خوبی به شما بدهد، موتورهای جستجو هم به سایت شما رتبه بالایی میدهند و این مورد باعث تاثیر مثبت بر سئو سایت شما میشود.

 • آپلود سریع

سرویس CDN با برقرار کردن سرعت خوب میتواند زمان آپلود ویدئوها را در سایت افزایش دهد. این سرویس حتی به شما این امکان را میدهد که پخش زنده برای کاربران خود ایجاد کنید.

 • امنیت

CDN از حملات DDOS جلوگیری میکند و باعث امنیت سایت میشود.

CDN چگونه اهداف سئو را پشتیبانی می کند؟

CDN چگونه اهداف سئو را پشتیبانی می کند؟

 

دیگر همه این موضوع رو میدانند که گوگل ارزش زیادی برای کاربران قائل است.گوگل به عنوان یک سازمان، تلاش های زیادی برای ایجاد انگیزه در ارائه کارآمد وب و ایجاد حداقل اختلالات کاربر انجام داده است.تقریباً تمام الگوریتم های گوگل که در چندین سال اخیر به روز رسانی شده اند و البته به صورت عمومی مورد بحث قرار گرفته اند، عناصری را برای بهبود تجربه صفحه، سرعت و توزیع محتوا در اختیار شما قرار داده اند.

هرچه مدت زمان بیشتری برای ارائه محتوا طول بکشه، یک کاربر احتمالاً از تلاش خود دست کشیده و نا امید میشود و باعث خروج از صفحه سایت میشود.هر خشمی پشت صفحه ی بارگیری نشده، پول یا مشتری از دست رفته است.سرعت در به روزرسانی مورد انتظار Core Web Vital نیز مورد توجه است.CDN همچنین با اطمینان از رمزنگاری و انتقال ایمن، داده های توزیع شده، SSL فعلی و بارهای ترافیکی متعادل، فراتر از عملکرد UX ، یک لایه امنیتی به وب سایت شما اضافه می کنه.همچنین به شما کمک می کنه تا از تجارت خود در برابر حملات سایبری محرومیت از سرویس (DDoS) محافظت کنین.در این حمله هدف مهاجم ایجاد یک موج ترافیک در تلاش برای بارگذاری بیش از حد و خراب کردن سرور است.سئو خارجی سایت چیست؟

 

بهترین و معروف ترین CDN ها کدام اند؟

 

 • CDN77
 • KeyCDN
 • MaxCDN
 • Free Cast
 • Cloud Flare
 • Amazon Cloud front
 • Coral Content Distribution Network

نظر خود را بگذارید