نکاتی برای بهبود زمان بارگذاری سایت

 

نکاتی برای بهبود زمان بارگذاری سایت

بهبود زمان بارگذاری سایت در سرورها یکی از مسائل بسیار مهمی است که به بهبود تجربه کاربری کمک می‌کند و باعث می‌شود یک سایت به عنوان سایت محبوب در میان کاربران شناخته شود. ازآنجا که سرعت سایت تأثیر مستقیمی روی تجربه کاربری آن دارد، نقش مهمی هم در ارتقا رتبه سایت بازی می‌کند. همچنین گوگل بخش مهمی از هسته حیاتی خود را هم به زمان بارگذاری صفحه اختصاص داده است.

آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

 

  • زمان بارگذاری سایت چیست؟
  • زمان بارگذاری مناسب سایت از دید گوگل چقدر است؟
  • نکاتی برای بهبود زمان بارگذازی سایت
  • سخن پایانی

1. زمان بارگذاری سایت چیست؟

 

زمان بارگذاری سایت مدت زمانی است که طول می‌کشد تا محتوای سایت برای کاربران نمایش داده شود. آشکار است که هرچقدر این مدت کمتر باشد، کاربران رضایت بیشتری از کار با سایت خواهند داشت و مخاطبان روزبه‌روز بیشتر خواهد شد.

2. زمان بارگذاری مناسب سایت از دید گوگل چقدر است؟

 

به گفته گوگل، زمان بارگذاری خوب و ایده آل صفحه سه ثانیه است. اما می‌توان گفت زیر 4 ثانیه مناسب است. با این حال، طبق یافته‌ها و تحقیقات انجام شده، بسیاری از سایت‌ها در بیش از این زمان بارگذاری می‌شوند و طبق اطلاعات بدست آمده میانگین سرعت سایت‌ها به بیش از 7 ثانیه می‌رسد.

3. نکاتی برای بهبود زمان بارگذازی سایت

 

1) بهینه‌سازی تصاویر

با کاهش حجم تصاویر و بهینه‌سازی کیفیت آن‌ها می‌توان زمان بارگذاری صفحات را به طرز قابل توجهی کاهش داد و تجربه کاربری را بهبود بخشید.

2) عملکرد سایت را با ابزارها بررسی کنید

 بررسی سرعت با ابزارهایی مثل GTMetrix و Page Speed Insight است. این ابزارها نشان می‌دهند که برای بهبود صفحه خود چه کاری باید انجام دهید.

3) با Gzip فایل‌های CSS ،HTML و جاوا اسکریت را فشرده کنید

 به حذف تمام فاصله‌ها و اینترها، فشرده‌سازی فایل یا GZip می‌گویند که تاثیر مثبتی در بهبود سرعت دانلود  یک فایل دارد.

4) از یک CDN قدرتمند استفاده کنید

سایت برای کاربران بین المللی که در فاصله بیشتری نسبت به کاربران محلی قرار دارند، با سرعت کمتری لود می‌شود. با شبکه CDN یا تولید محتوا می‌توانید تاثیر فاصله را کم کرد. با CDN، هر زمان کاربر درخواست یک صفحه را می‌دهد، صفحه از نزدیک‌ترین سرور برای او بارگذاری می‌شود.

نکاتی برای بهبود زمان بارگذاری سایت

برای مشاهده بیشتر خدمات ما به طراحی سایت انتشارات و طراحی سایت وکالت و حقوقی (وکلا) مراجعه کنید.

5)  با حذف فایل‌های قدیمی دیتابیس را بهینه کنید

اگر مدتی از راه‌اندازی سایت‌ می‌گذرد، احتمالا فایل‌های قدیمی و استفاده نشده زیادی در پایگاه‌داده‌ وجود دارد. فایل‌های بدون استفاده می‌توانند نظرات اسپم، افزونه‌های استفاده نشده، کاربران قدیمی، محتواهای منتشر نشده باشند که یک بار اضافی به سرور شما تحمیل کنند.

6) از آخرین ورژن PHP استفاده کنید

یکی از نکات مهم در بهبود سرعت سایت استفاده از آخرین نسخه PHP است. در صورتی که آخرین نسخه PHP در هاست تنظیم نشده باشد، به هاست اطلاع دهید تا PHP را روی آخرین ورژن قرار دهد.

7) از ریدایرکت‌های بیش از حد خودداری کنید

برای اینکه صفحات 404 نشوند و یک سیگنال منفی برای گوگل نباشد، باید این صفحات را ریدایرکت کنید. در عین حال باید از ریدایرکت‌های chain یا زنجیره‌ای جلوگیری کنید. هر ریدایرکت یک زمان اضافه برای بارگذاری نیاز دارد.

8) بارگذاری تنبل را فعال کنید

در بارگذاری تنبل (Lazy load) به جای لود یکباره کل تصاویر یا محتوای صفحه، فقط تصاویری لود می‌شوند که در پنجره مرورگر قابل نمایش هستند؛ بارگیری بقیه تصاویر تا زمان اسکرول صفحه به پایین به تعویق می‌افتد، به این ترتیب صفحه سریع‌تر بارگذاری می‌شود. این امکان معمولا در تنظیمات قالب قرار دارد ولی با افزونه‌هایی مثل راکت هم می‌توانید آن را فعال کنید.

4. سخن پایانی

 

اجرای این روش‌ها و اقدامات هماهنگ و همراه با آنالیز و نظارت مداوم بر عملکرد سرور، می‌تواند به بهبود عملکرد سایت کمک کند و در نتیجه تجربه کاربران بهبود می‌یابد.

پست مرتبط

نظر خود را بگذارید