الگوریتم top heavy گوگل چیست؟

 

الگوریتم page layout گوگل یا همان الگوریتم Top heavy برای مقابله با تبلیغات زیاد در بالای وب سایت ها طراحی شده است.این الگوریتم بیشتر سایت های انگلیسی زبان را مورد حمله قرار می دهد و برای سایت هایی که محتوای آنها در زیر تبلیغات سنگین گم شده اند بسیار خطرناک است و از سال ۲۰۱۲ این نوع از تبلیغات وارد فاکتورهای منفی سئو شده اند .

عملکرد الگوریتم top heavy برای سایت های فارسی زبان بسیار ضعیف است و عمالا چیزی مشاهده نمی شود و همچنان وجود دارد سایت هایی که دارای تبلیغات سنگین هستند ولی همچنان در صدر نتایج قرار دارند .و حتی کوچکترین افتی هم نداشته اند . البته در نظر داشته باشید که این یک فاکتور منفی سئو است ، اینکه بگوییم گوگل با داشتن سایتی با تبلیغات زیاد در بالای صفحه آن را از نتایج خود کنار خواهد زد نه این طور نیست شاید سایتی دارای فاکتور منفی الگوریتم top heavy است ولی فاکتورهای مثبت زیادی نیز دارد گوگل با این سایت خصمانه برخورد نخواهد کرد. گوگل بر اساس کل فاکتورهایی که از یک سایت جمع آوری می کند برای آن سایت تصمیم می گیرد . که در چه رتبه ای از نتایج قرار بگیرد.

توجه داشته باشید که همان طور که از نام الگوریتم پیداست ( الگوریتم top heavy ) ، این الگوریتم تبلیغات بالای وب سایت را هدف قرار داده است نه کل تبلیغات سایت را و هدف آن آزار واذیت در کسب در آمد نیست. الگوریتم top heavy بسیار با احترام با وب سایت ها برخورد می کند. و هدف اصلی آن دادن رتبه ی بهتر به ساتیی است که کاربر بتواند به راحتی مطالب و اطلاعات خود را از سایت پیدا کند( در واقع وب سایت باید محتوایی که کاربران دنبال آن هستند بتواند بهتر نمایش دهد ).

 

تاثیر الگوریتم top heavy بر روی سایت های فارسی زبان

 

این الگوریتم همون طور که گفتیم بر روی سایت های فارسی تاثیر ندارد چون سایت هایی با تبلیغات سنگین وجود دارد که سنگر بالا بودن در صفحات گوگل را حفظ کرده اند، البته قطعا فاکتورهای سئو و بهینه سازی سایت را رعایت کرده اند.
خیلی از سایت ها با وجود تبلیغات بنری سنگین در رتبه های بالای جستجو گوگل هستند و هیچ افتی هم نداشته اند. مهم تر از همه ی اینها گوگل از هر چیزی اطلاع دارد و یک سایت با رتبه ی بالا را صرفا به خاطر تبلیغات با حجم بالا جریمه نمی کند و فقط آن را یک فاکتور منفی در نظر میگیرد.

اگر توسط الگوریتمtop heavy جریمه شدیم چکار باید بکنیم؟

 

اگر توسط الگوریتمtop heavy جریمه شدیم چکار باید بکنیم؟

 

1-ساده‌ترین راه برای رفع صفحات موردنظر شما توسط بروزرسانی Top Heavy این است که به سادگی همه تبلیغات بالای پوشه را حذف کنید.

کاربران برای تبلیغات به شما مراجعه نمی‌کنند؛ آن‌ها برای پاسخ در قالب محتوای خوبی که منتشر کرده‌اید آمده‌اند و به همین دلیل است که گوگل آن‌ها را نیز به وب سایت شما هدایت می‌کند.

2-با استفاده از ابزارهایی مانند Google Analytics، می‌توانید از ابزارهای اندازه مرورگر برای تعیین اینکه آیا محتوای کافی در بالای صفحه برای جذب بازدیدکنندگان سایت خود دارید یا خیر استفاده کنید.

با بررسی نمای مرورگر، می‌توانید تبلیغات را حذف کرده و انتخاب کنید. در صورت نیاز به حذف تبلیغات، این کار را برای همه صفحات خود انجام دهید. اگر مشاهده کردید که هنگام بارگذاری صفحه شما تبلیغات زیادی دارید و محتوای کافی ندارید، برخی از تبلیغات را حذف کنید.

 

تاثیر الگوریتم top heavy بر سئو سایت

 

برعکس سایر الگوریتم های گوگل که مبارزاند الگوریتم Top Heavy بهبود بیشتر سایت را به شما یاد آوری میکند.

با این حال اگر تبلیغات زیادی داشته و محتوای نا مناسب حتما افت رتبه را تجربه خواهید کرد سایت هایی با تبلیغات سنگین را در ردیف های اول میبینیم که قطعا نکات زیادی را در سئو رعایت کرده اند.باید توجه کنید که اولین اصل سئو قبل از آنکه برای گوگل بهترین باشید باید برای کاربران خود بهینه باشید و در واقع HEO را در نظر گرفته باشید.پس کار هایی که باعث کلافه شدن کاربران شما میشود را انجام ندهید از جمله تبلیغات زیاد…نا گفته نماند که گوگل تمام توان خود را بر تجربیات کاربری قرار داده و واکنش کاربران شما را میسنجد.

پست مرتبط

نظر خود را بگذارید