سرویس هاتجر چیست ؟

 

سرویس هاتجر ابزاری در جهت تجزیه و تحلیل رفتار مشتریان مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عبارتی دیگر، این ابزار، رفتار و صدای مشتریان را به شما منتقل می‌کند. امکانات هاتجر به شما کمک می‌کند تا بتوانید داده‌ها و اطلاعاتی را که از ابزارهای مختلف مانند گوگل آنالیتیکس دریافت کرده‌اید، تکمیل کرده و به یک نتیجه کامل برای بهبود روند کار خود برسید. این سرویس برای کاربران خود بستری را فراهم می‌کند که میان آنچه در سایت پیش آمده و علت آن پیشامد، ارتباط مناسب بوجود آورد.از سوی دیگر، این ابزار به نوعی مکمل گوگل آنالیتیکس است که رفتار کاربران را بررسی کرده و با افزونه‌های نظرخواهی مختلف نصب شده روی سایت شما نمایش می‌دهد که هر کاربر چه مسیری را در سایت دنبال می‌کند.

What's Hotjar

کاربرد Hotjar

 
ارائه گزارشات دقیق به وسیله هاتجر به شما کمک می‌کند رفتار مخاطب خود را بهتر ارزیابی کنید. این گزارشات شامل موارد زیر می‌باشند:
 
 • نقشه حرارتی (heatmap)

در نقشه حرارتی سایت هاتجر نقاط محبوب تر از نظر کاربران در طیف رنگی قرمز نشان داده می‌شود و نقاطی که در آن از طیف رنگ‌های سرد استفاده شده است به عنوان نقاطی معرفی می‌شوند که کاربرهای کمتر میل به بازدید از آن‌ها را دارند. هاتجر با ارائه گزارش گرافیکی از میزان فعالیت مخاطب در وبسایت شما، نقاط را طبق طیف رنگی نقشه‌های حرارتی به محبوب و غیر محبوب تقسیم می‌کند. گزارش‌ تحلیل رفتار کاربر در سایت در قالب نقشه حرارتی در سه نوع زیر ارائه می‌شود:

 1. نقشه اسکرول (Scroll map)

در این مدل نقاطی که به رنگ قرمز نزدیک‌تر باشند همان نقاطی‌ست که مخاطبین شما هنگام اسکرول کردن به آن توجه کرده‌اند. رنگ‌های سرد در نمودار حرارتی به این معنی است که تنها 25 درصد یا کم‌تر از مخاطبین شما روی آن نقاط از سایت تمرکز کرده‌اند.

 1. نقشه حرارتی کلیک‌ها (click heatmap)

در این گزارش ها نقاطی از سایت رنگ گرم‌تری خواهند داشت که کاربر بیشتر روی آن کلیک کرده باشد. برای آن‌دسته از تحلیل گران سایتی که نیاز دارند درصد کمی از هر نقطه به دست بیاورند هاتجر میزان درصد کلیک‌ را علاوه بر گزارش تصویری تهیه خواهد کرد.

 1. نقشه حرکتی (move heatmap)

الگو محاسبه این نوع گزارش صرفا حرکت نشانگر موس بدون میزان کلیک است. الگوی گزارشی در این نوع از هیت‌مپ‌ همانند مدل حرارتی قبلی است با تفاوت اینکه کاربر روی نقاط متمایل به رنگ‌های گرم در گزارش move heatmap سایت بیش از دیگر نقاط ، نشانگر موس خود را نگه داشته است بدون آن‌که اقدامی کرده باشد.

 

 • ضبط ویدئو رفتار مخاطب (recordings)

اگر تمایل دارید بدانید کاربر از زمان ورود به سایت چطور صفحات سایت شما را بررسی می‌کند، کجا کلیک می‌کند و در کدام قسمت‌ها مکث دارد، (recordings) همان گزارش دلخواه شماست. در این سرویس از هاتجر تمامی فعالیت‌های کاربر اعم از کلیک، مکث، اسکرول و یا حرکت نشان‌گر موس ضبط می‌شوند.

 

 • تحلیل فرم‌ها (forms)

از دیگر ویژگی‌های هاتجر ارائه گزارش اختصاصی از فرم‌ها و ارتباط کاربر با آن‌هاست‌. با دریافت این گزارش در خواهید یافت که چرا کاربران تمایلی به پر کردن و یا اتمام فرم مورد نظر شما نداشته‌اند. فرم‌ها در هاتجر دارای تحلیل اختصاصی هستند که این ویژگی به شما کمک می‌کند تا فرم‌های جذاب‌تری برای دریافت بازخورد مطلوب نظرتان طراحی کنید.

What's Hotjar

 • نظرسنجی‌های فوری هاتجر (Hotjar)

با قراردادن گزینه‌های بصری جذاب مانند اموجی، تعدادی ستاره و اسمایلی به شما در درک احساس مخاطب به هر نوع محتوایی از سایت شما کمک شایانی خواهد کرد. کاربر بدون تایپ کردن کلمات، نظر خود را از طریق ایموجی‌، ستاره و یا اسمایلی به شما نشان می‌دهند. البته گزینه کامنت برای او فعال است. در مجموع، پرسش‌نامه‌هایی که توسط هاتجر ایجاد می‌شوند در سه نوع دسته بندی قرار می‌گیرند:

 1. پاپ‌آپ (popover)

این نوع از نظرسنجی در گوشه تصویر شما نمایان شده و با آماده کردن گزینه‌های از پیش ساخته به کاربر کمک می‌کند تا با تیک زدن چک مارک‌ هر گزینه نظر خود را ثبت کند. جملات و تعداد گزینه‌هایی که برای رای‌گیری در اختیار کاربر قرار می‌دهیم کاملا انتخابی خواهد بود. البته در این نوع نظرسنجی می‌توانیم سوالاتی با جواب کوتاه هم برای کاربران طرح کنیم.

 1. صفحه نظرسنجی روی محتوای وب‌سایت (full screen)

هنگامی که کاربر وارد سایت شما می‌شود و یا زمانی که اسکرول کردن محتوا را به پایان می‌رساند، شاید علاقه داشته باشید از مخاطب خود سوالاتی بپرسید و یا پیامی را به آن‌ها انتقال بدهید. با استفاده از فرم‌ساز full screen می‌توان به خوبی توجه کاربر خود را جلب نمود و اهمیت یک پیام را به آن‌ها نشان دهید. طراحی هوشمندانه این فرم توجه مخاطب را به در اکثر اوقات به خود جلب می‌کند.

 

آیا هاتجر نسخه های متفاوتی دارد؟

 

هاتجر دارای سه نسخه اصلی hotjar، Basic plan، Plus plan و Business Plan است که نسخه Basic plan برای تمامی کاربران رایگان بوده و امکان ثبت دوهزار بازدید روزانه را داراست.

 

دلایل استفاده از hotjar در وبسایت

 
 • دیدن فیلم رفتار کاربر در سایت

 • تحلیل و بررسی رفتار کاربر در سایت

 • دید صحیح و درست از رابط کاربری وب سایت

 • کسب اطلاعات درست از اتفاقات رخ داده در وب سایت 

 

موارد بالا از اصلی ترین دلایل استفاده از ابزار هاتجر در وب سایت هستند.

 

پست مرتبط

نظر خود را بگذارید