سئو یکی از زیرمجموعه‌های دیجیتال مارکتینگ است که اگر در فضای آنلاین فعالیت داشته باشید یا به موضوعات مرتبط با آن علاقمند باشید، ناگزیر هستید برای یادگیری آن وقت بگذارید. به بیان دیگر سئو یعنی بتوانیم از موتورهای جستجو رنک بالاتری کسب کنیم تا در نتایج جستجو بالاتر از سایر رقبا قرار بگیریم.

سئو (SEO) مخفف عبارت Search Engine Optimization به معنی بهینه سازی برای موتور های جست و جو است. سئو یا بهیته سازی براي کمک کردن به بهبود رويت و ارتباط وب سايت‌ها در نتايج جستجوي طبيعي با هدف رسيدن به رتبه‌بندي بالا، ايجاد شده‌اند.

سئو را مي‌توان مجموعه‌اي از روش‌ها براي تغيير استراتژيک وب سايت‌ها دانست. اين فرآيند به بيان مهمترين عوامل مرتبط صفحه و افزايش اهميت آن در صفحه نتايج جستجو، مي‌پردازد.

 

فهرست

 1. مراحل و بخش‌های اصلی سئو سایت
 2. چه چیزهایی با سئو اشتباه گرفته می‌شوند؟

 3. سئو درون صفحه چیست ؟ (On Page SEO)

 4. سئو بیرون صفحه چیست ؟ (Off Page SEO)

 5. سئو کلاه سفيد چیست ؟ (White Hat)

 6. سئو کلاه سیاه چیست ؟ (Black Hat)

   

مراحل و بخش‌های اصلی سئو سایت

 

اولین نکته‌ای که در رابطه با سئو باید بدانید این است که در انجام فرآیند سئو باید صبور باشید و ماه‌ها فعالیت مستمر خود را ادامه دهید تا درنهایت به نتیجه‌ی مطلوب برسید. سئو، مجموعه از فعالیت‌های به هم پیوسته است.

 

چه چیزهایی با سئو اشتباه گرفته می‌شوند؟

 

گاهی اوقات، کسانی که با SEO آشنا نیستند،‌ آن را به عنوان یک جانشین رایگان برای بازاریابی و تبلیغات در نظر می‌گیرند.

اما باید به خاطر داشته باشیم که توجه به اصول سئو اگر به شیوه‌ای علمی و دقیق و تخصصی انجام شود، اتفاقاً راهکاری زمان‌بر، دشوار و گران‌قیمت است.

کسب و کاری که می‌خواهد در موتورهای جستجو وضعیت مطلوبی داشته باشد، باید نکات بسیاری را رعایت کند که موارد زیر، تنها بخش کوچکی از آنهاست:

 •  تولید دائمی محتوای اصیل و بدون کپی کاری
 •  به روز کردن محتوای قدیمی بر اساس اطلاعات و نیازهای جدید
 •  ایجاد حس رضایت در خوانندگان و کاربران
 •  قانع کردن بازدیدکنندگان به اینکه مدت بیشتری را در سایت شما بگذرانند
 • همه‌ی این کارها، هزینه‌بر هستند و همیشه و هر روز بخشی از وقت و منابع شما را به خود اختصاص خواهند داد.

SEO همچنین، یک کمپین تبلیغاتی نیست که به عنوان یک پروژه با بودجه‌ای مشخص و در یک محدوده‌ی زمانی مشخص، اجرا شود؛ همچنان که یک مجموعه تکنیک و اصول فنی هم نیست.

بلکه نوعی نگرش به محیط وب و تولید محتوا و شکلی متفاوت از حضور در فضای آنلاین است.

اگر چنین نگاهی را باور نداشته باشیم، به احتمال زیاد SEO به یکی از شیوه‌های قدرتمند برای هزینه کردن بی‌فایده‌ی پول و منابع کسب و کار ما تبدیل خواهد شد.

 

سئو درون صفحه چیست ؟ (On Page SEO)

 

سئو درون صفحه به کنترل مستقيم کدها و يا محتويات وب سايت شما اعم از متن، تصوير، پيوند و ... مرتبط مي‌شود؛ به طور کلي هر چيزي که در سايت خود بارگذاري مي‌کنيد مربوط به SEO On Page مي‌شود. اين روش پايه تمام تلاش‌هاي بهينه‌سازي است زيرا جايي است که شما بيشترين کنترل را روي آن داريد. هر گونه تغييري را که شما در محتويات سايت خود ايجاد مي‌نماييد در نتايج جستجو تاثير گذار خواهد بود بنابراين خيلي مهم است که روش SEO On Page بدرستي قبل از روش SEO Off Page انجام شود.

سئو بیرون صفحه چیست ؟ (Off Page SEO)

 

بر خلاف روش SEO On Page که توسعه وب سايت با کنترل مستقيم بالايي انجام مي‌شد، روش بهينه سازی بیرون صفحه شامل تمام ارتقاهايي است که در خارج از وب سايت شما انجام مي‌شود؛ اين شامل تمام چيزهايي است که مي‌تواند در بدست آوردن رتبه‌بندي بالاي سايت شما کمک کند. SEO Off Page در درجه اول در بدست آوردن پيوند دهندگان (پيوندهايي که از سايت‌هاي ديگر به سايت شما اشاره مي‌کنند) متمرکز مي‌شود سپس با استفاده از روش‌هايي که در خارج از وب سايت انجام مي‌شود به بهينه‌سازي موتور جستجو مي‌پردازد.

SEO Off Page يک فرآيند نامحدود است که توسط مهندسين سئو در جهت بدست آوردن پيوند دهندگان، اداره مي‌شود.

سئو کلاه سفيد چیست ؟ (White Hat)

 

در اصطلاحات فني اين حوزه، سئو کلاه سفيد به مجموعه تکنيک‌ها، روش‌ها و استراتژي‌هاي که از قوانين و راهنمايي‌هاي موتورهاي جستجو تبعيت مي‌کنند، اشاره دارد. که اين به معني فريب يا دستکاري موتور‌هاي جستجو و يا کاربران به هيچ وجه نيست. اين همچنين به سئو اخلاقي نيز ياد مي‌شود زيرا دليل آن اين است که يا اجراي بلند مدت داشته و يا از دستورالعمل‌ها و سياست‌هاي صحيح جهت بدست آوردن رتبه‌هاي بالا در نتايج موتور‌هاي جستجو استفاده مي‌کند.

سئو کلاه سیاه چیست ؟ (Black Hat)

 

به عبارتي ديگر اصطلاح سئو کلاه سياه اشاره به مجموعه‌اي از دستورات دارد که به منظور فريب، بازي و دستکاري الگوريتم‌هاي موتورهاي جستجو با هدف بدست آوردن رتبه‌بندي بالا، بکار مي‌رود. اين مهم است که بدانيد اين‌ روش‌ها غير اخلاقي بوده و توسط هيچ موتور جستجويي تاييد نمي‌شود و بکارگيري اين روش‌ها خطر خارج شدن از فهرست پايگاه داده را براي هميشه در بر دارد.

انجام تاکتيک‌هاي سئو کلاه سياه ممکن است که باعث افزايش رشد ناگهاني در نتايج جستجو شود ولي مي‌تواند منجر به پرداخت جريمه و يا حذف کامل از فهرست پايگاه داده موتور جستجو شود.

 

هدف ما در درس سئو چیست؟ افزایش بازدید گوگل

 

این نکته را تقریباً همه پذیرفته‌اند که بزرگترین و ارزان‌ترین و معتبرترین مسیر ورود به یک سایت موتورهای جستجو هستند.

آشنایی با SEO و فلسفه آن، چیزی نیست که مختص برنامه‌نویسان و طراحان سایت باشد. خصوصاً با توجه به توسعه‌ی الگوریتم‌های جستجو و هوشمندتر شدن موتورهای جستجو، عملاً همه‌ی کسانی که مستقیم و غیرمستقیم در وب‌سایت یک کسب و کار نقش ایفا می‌کنند، لازم است با اصول و مبانی و منطق سئو آشنا باشند.

کلام آخر

 

وب سایت هایی با سئوی پایین به درد نمیخورند! پس اگر صاحب وب سایت هستید همین الان شروع به سئوی وب سایت خود کنید. در سئوی وب سایت خود به نکات زیر توجه کنید:

 • بروز باشید. با آخرین اصول سئو آشنا شوید و از آن ها نهایت استفاده را بکنید.

 • پشتکار و صبر زیادی داشته باشید. سئوی اصولی سایت ها ماه ها طول می کشد.
 • همواره دانش خود را در این زمینه بالا ببرید.
 • عملیات ها را الویت بندی کنید. مثلا بین معیار ها مهم ترین آن ها را انتخاب کنید.
 • سایت های رقیب و راهکار ها و سیاست های آن ها جهت بهبود عملکردشان را برسی کنید و همیشه یک قدم بیشتر بردارید.
 • پس از آمدن سایت به صفحه اول تلاش خود را متوقف نکنید. پس از رسیدن به هدف نه تنها نباید کار و تلاش خود را متوقف کنید بلکه باید آن را بیشتر کنید! برتر شدن مهم نیست، برتر ماندن مهم است.

پست مرتبط

نظر خود را بگذارید