سوشال لیسنینگ (Social Listening) چیست؟

 

سوشال لیسنینگ (Social Listening) چیست؟

امروزه افراد بسیاری از شبکه‌های اجتماعی برای صحبت در رابطه با هر موردی استفاده می‌کنند. دامنه این مکالمات به قدری وسیع است که هر موضوعی را پوشش می‌دهد و از این‌ رو حتما در رابطه با برند و کسب‌وکار نیز صحبت‌هایی در شبکه‌های اجتماعی وجود خواهد داشت.

آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

 

 • سوشال لیسنینگ (Social Listening) چیست؟
 • دلایل اهمیت سوشال لیسنینگ چیست؟
 • سوشال لیسنینگ برای چه کسب‌وکارهایی کاربرد دارد؟
 • سخن پایانی

1. سوشال لیسنینگ (Social Listening) چیست؟

 

سوشال لیسنینگ فرایندی است که طی آن داده‌هایی شامل نظرات و مکالمات مشتریان از شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها در رابطه با یک برند یا هر چیز دیگری جمع‌آوری می‌شوند. از داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط شنود شبکه‌های اجتماعی برای ایجاد تغییرات مثبت در عملکرد سیستم استفاده می‌کنند. به عبارت دیگر، سوشال لیسنینگ یعنی دنبال‌کردن منشن‌ها، مکالمات و نظرات کاربران درباره‌ی یک برند در شبکه‌های اجتماعی و تحلیل‌کردن آن‌هاست.

2. دلایل اهمیت سوشال لیسنینگ چیست؟

 

 • پیداکردن نقطه‌ضعف‌ها: گوش‌دادن به شبکه‌های اجتماعی داده‌های بسیاری را در اختیار تیم تولید و بازاریابی سازمان قرار می‌دهد. اطلاعات می‌توانند مثبت یا منفی باشند که با استفاده از آن‌ها می‌توان به دنبال رفع نقطه‌ضعف‌ها رفت و یا ایده‌ای برای تولید یک محصول جدید را پیدا کرد. 
 • افزایش مشتریان جدید: استفاده از سوشال لیسنینگ سبب می‌شود که با مشتریان صنعت خویش آشنا شوید و از طریق شبکه‌های اجتماعی با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. مخاطبان بسیاری در هر صنعتی وجود دارند که از طریق کلمه کلیدی‌های خاص یا هشتگ‌ها می‌توان آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی پیدا کرد و با تولید محتوا مورد علاقه آن‌ها، این افراد را به سمت برند خود جذب کرد.
 • تعامل با مشتریان: سوشال لیسنینگ فرصتی را بوجود می‌آورد که بتوانید با مشتری یا مخاطب خود سروکار داشته باشید. استفاده از سوشال لیسنینگ یکی از بهترین راه‌ها برای مواجه با بحران است. زیرا اگر نارضایتی مشتری‌ها دیده شد بتوان علت اصلی نارضایتی‌ها را تشخیص داد و سپس مشخص کرد که چه واکنشی در پاسخ به این موج منفی باید داده شود.
 • کشف فرصت‌های جدید: زمانی که مشتریان در رابطه با موضوعی شکایت دارند و در رابطه با آن در شبکه‌های اجتماعی حرف می‌زنند، به شما این هشدار را می‌دهند که لازم است استراتژی خود را تغییر دهید. در اکثر مواقع مشتریان حتی به این مورد نیز اشاره می‌کنند که چگونه می‌خواهند مشکل به‌وجود‌آمده رفع شود. با گوش‌دادن به خواسته‌های آن‌ها می‌توان در استراتژی جلب رضایت افراد ناراضی تغییر و نوآوری ایجاد کرد.

سوشال لیسنینگ (Social Listening) چیست؟

برای مشاهده بیشتر خدمات ما به طراحی سایت داروخانه آنلاین و طراحی سایت باشگاه ورزشی مراجعه کنید.

3. سوشال لیسنینگ برای چه کسب‌وکارهایی کاربرد دارد؟

 

 • نهادهای دولتی: نهادهای دولتی با استفاده از شنیدن شبکه‌های اجتماعی می‌توانند نظرات مردم در رابطه با سیاست‌ها و استراتژی‌های خود را پیدا کرده و درک روشنی از بازخوردهای مثبت و منفی پیدا کنند.
 • کسب‌وکارهای B2C: کسب‌وکارهای B2C از آن دسته کسب‌وکارهایی هستند که با مصرف‌کننده تعامل دارند. آن‌ها می‌توانند با استفاده از سوشال لیسنینگ نظرات مشتریان خود را در شبکه‌های اجتماعی پیدا کنند و از آن‌ها برای رفع نقاط قوت و ضعف خود بهره ببرند. همچنین این روش به آن‌ها کمک می‌کند که رویکرد کلی افراد نسبت به برند یا محصولات خود را بسنجند و با استفاده از صحبت‌های کاربران، نیازهایشان را بشناسند و آن‌ها را رفع کنند. به طور مثال یک برند تولیدکننده کیف می‌تواند با توجه به نظرات مشتریان و علاقمندی آن‌ها، کیف‌های جدید و کاربردی تولید کند.
 • کسب‌وکارهای B2B: کسب‌وکارهای B2B از آن دسته کسب‌وکارهایی هستند که با دیگر بیزینس‌ها سروکار دارند. آن‌ها می‌توانند با استفاده از سوشال لیسنینگ رقبای خود را زیر نظر بگیرند و از آخرین اخبار آن‌ها و پیشرفت‌هایشان مطلع شوند. این دسته از کسب‌وکارها با استفاده از این روش می‌توانند نظرات افراد تصمیم‌گیرنده در کسب‌وکارهای هدف را نیز زیر نظر بگیرند، سلیقه و علاقه آن‌ها را پیدا کنند و با استفاده از اطلاعات به‌دست‌آمده، در همکاری با آن‌ها هوشمندانه‌ عمل کنند.

4. سخن پایانی

 

گوش‌کردن به سوشال مدیا یکی‌از روش‌هایی است که کسب‌وکارها با آن داده‌ جمع‌آوری می‌کنند تا وضعیت بازار و خودشان را تحلیل کنند. بهتر است که به نظرات مشتریان خود گوش کنید تا بتوانید کسب و کار خویش را بهبود ببخشید.

پست مرتبط

نظر خود را بگذارید