گوگل ترندز (Google Trends) چیست؟

گوگل ترندز وب‌سایتی است که امکان مشاهده «ترِند» یا روند جستجوی کلمات کلیدی، موضوعات و عبارات موردنظر در طول بازه‌های زمانی خاص را فراهم می‌کند. از این ابزار قدرتمند می‌توان با اهداف مختلفی ازجمله تحقیق مقایسه‌ای درباره کلمات کلیدی و همچنین تشخیص رشد ناگهانی حجم جستجو به دلایل و مناسبت‌های مختلف به‌منظور انجام اقدامات مقتضی استفاده کرد.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای گوگل ترندز که شاید اصلی‌ترین کاربرد آن برای یک تولید کننده محتوا یا بازاریاب دیجیتال است، امکان مقایسه محبوبیت کلیدواژه‌ها یا مسائل مهم روز است. این کاربرد در واقع همان چیزی است که از نام این ابزار محبوب گوگل به ذهن شما خطور می‌کند، Google Trends.

کمپانی گوگل با امکانات مختلفی که برای این ابزار در نظر گرفته، به شما اجازه می‌دهد که محبوبیت کلید واژه‌های مختلف در طول زمان را ارزیابی کنید و برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب با دید بهتری عمل کنید. بنابراین می‌توان این ابزار را یکی از ابزارهای مهم سئو به حساب آورد، زیرا با استفاده از آن می‌توانید کاری کنید تا خیلی سریع‌تر مخاطب بیشتری برای محصولات یا خدمات خود به دست بیاورید.

 

چگونه از گوگل ترندز استفاده کنیم؟

گوگل ترندز یک ابزار رایگان است که برای دسترسی به آن تنها کافی است آدرس گوگل ترندز را در مرورگر خود وارد کنید. پس از بارگذاری صفحه شما به داشبورد اصلی گوگل ترندز دسترسی پیدا می‌کنید. بررسی کلماتی که در گوگل ترندز به عنوان Trending Stories معرفی شده‌اند یا وارد کردن موضوع مورد نظر خودتان در قسمت جستجوی گوگل ترندز، نقطه شروع استفاده شما از این ابزار می باشد.

گوگل ترندز چیست

گوگل ترندز چه امکاناتی در اختیار ما قرار می‌دهد؟

 

نمایش ترند مربوط به کلمات کلیدی خاص

گوگل ترندز به تولیدکنندگان محتوا کمک می کند تا بتوانند ترندهای مرتبط با کلمات کلیدی موردنظرشان را درک کنند. در ابزار گوگل ترندز شما می توانید به راحتی تا 5 واژه را در زمان واحد در بخش جستجوی کلمات کلیدی وارد کنید. گوگل ترندز به کمک نمودار های خطی، محبوبیت و میزان جستجوی آن واژه ها در یک بازه زمانی مشخص را نشان می دهد. این قابلیت به شما کمک می کند درک خوبی از زبان مورد استفاده توسط مخاطبان هدف خود داشته باشید. از طرف دیگر، شما می توانید متوجه شوید که کاربران بیشتر از کدام منطقه جغرافیایی کلمات کلیدی مورد نظر شما را جستجو کرده اند! این مورد می تواند تاثیر بسیار خوبی روی استراتژی کسب و کارتان داشته باشد.

نمایش ترند ها به صورت فصلی

نمودار گرایش های فصلی برای آن هایی که در حال برنامه ریزی تقویم محتوا هستند، یک گزینه بسیار عالی محسوب می شود. هر فردی که در زمینه تولید محتوا  فعالیت می کند، به خوبی می داند که باید با مشتریان و علایق آن ها در فصل های مختلف سازگار باشد. ابزار گوگل ترند، یک ابزار ضروری برای انتشار محتوایی است که به صورت فصلی در اختیار مخاطبان هدف قرار می گیرد؛ در هر فصل محتوایی وجود دارد که برای مخاطبان ارزشمند است! به عنوان مثال اگر در زمینه مد فعالیت می کنید، ممکن است انتشار محتوایی در زمینه پوشاک زمستان در فصل تابستان بازخورد خوبی نداشته باشد اما اگر همین محتوا در فصل زمستان منتشر شود، می توانید بهترین بازخورد را بگیرید و حتی محصولات خود را به کاربران بفروشید. از طرف دیگر، زمانی که محتوا فصلی است مشتریان بیشتر از قبل به تعامل تشویق می شوند.

نمایش ترند ها بر اساس موقعیت جغرافیایی و منطقه‌ ای

مشاهده ترندهای منطقه ای برای هر واژه‌ جستجو شده به شما کمک می کند از ایجاد فرضیات نادرست در مورد تمایلات و علایق مخاطبان خود جلوگیری کنید. به جای ایجاد فرضیات گسترده در مورد مخاطبان وسیع، می توانید از این ابزار استفاده کنید و ببینید هر واژه جستجو شده چگونه و در کدام موقعیت های جغرافیایی مورد استفاده قرار گرفته است. می توانید نمای مقایسه ای از این گرایش های منطقه ای در کشور های مختلف و حتی ایالت های خاص داشته باشید. افراد حاضر در هر منطقه معمولاً به دنبال محتوای خاصی هستند که در مورد آن منطقه است! به عنوان مثال، در حال حاضر که با ویروس کرونا روبرو هستیم و دولت محدودیت هایی برای هر شهر در نظر می گیرد، افراد هر شهر به دنبال این هستند که ببینند شهر آن ها هم محدود است یا خیر! این اخبار به صورت جغرافیایی یا منطقه ای هستند و می توانند مورد توجه تیم تولید محتوای هر کسب و کاری قرار بگیرد.

نمایش ترندهای مرتبط با کلمات کلیدی مورد نظر

گوگل ترندز به کاربران خود اجازه می دهد ترندهای مرتبط را نیز مشاهده کنند. این قابلیت نیز یک ابزار عالی برای مشاهده زبان های مختلفی است که مخاطبان مورد استفاده قرار می دهند. این کار به شما کمک می کند واژه هایی را به کار ببرید که به کلمات کلیدی اصلی خودتان مرتبط است. در واقع کلمات کلیدی مرتبط با کلمه کلیدی اصلی بخش مهمی از محتوای شما محسوب می شود و بدون در نظر گرفتن آن، نمی توان بازخورد خوبی برای آن محتوا گرفت. گوگل ترند به شما کمک می کند تا کلمات کلیدی مرتبط و طولانی را پیدا کنید و بهترین نتیجه را از آن بگیرید. بنابراین ابزار گوگل ترند به صورت غیر مستقیم به سئوی محتوا و سایت شما هم کمک می کند و نباید از آن غافل بود! در واقع گوگل ترند، بخش مهمی برای استراتژی سئو و محتوای هر کسب و کاری محسوب می شود که باید از آن به طور صحیح و دقیق استفاده کرد.

نمایش ترندهای محلی

گوگل ترندز به صورت خودکار سابقه جستجو های جهانی برای واژه ای که جستجو کرده اید را نشان می دهد. با این که چنین اطلاعاتی بسیار ارزشمند هستند اما جذابیتی ندارند؛ زیرا زبان جهانی انگلیسی است و برای سایت هایی که به صورت فارسی تولید محتوا می کنند، کاربردی ندارد! از طرف دیگر، رقابت با سایت های جهانی بسیار مشکل است و به سادگی نمی توان به رتبه های خوب دست پیدا کرد. برای این که بتوانید در مورد ناحیه محلی یا جمعیت کوچک دیگر اطلاعات مناسبی کسب کنید بهتر است از گوگل ترندز برای زوم کردن بر روی شهرها و نواحی محلی استفاده کنید. این کار کسب و کارهای کوچک را قادر می سازد داده های واقعی در مورد مردمی که در ناحیه مورد نظر به جستجو می پردازند، بدست آورند.

گوگل ترندز و کار برد های آن

فیلتر جستو جو گوگل ترندز

با استفاده از فیلتر “نوع جستجو” شما می توانید مشخص کنید تا تنها آمار مربوط به جستجو در کدام یک از دسته های مختلف گوگل مورد بررسی قرار گیرد:

  • جستجو در صفحات وب (Web Search)
  • جستجو در تصاویر گوگل (Google Image)
  • جستجو در اخبار گوگل (Google News)
  • جستجو محصولات فروشگاهی (Google Shopping)
  • جستجوهای مربوط به یوتیوب (YouTube search)

فیلتر “دسته بندی موضوعی جستجو” که در حالت پیش فرض بر روی All categories (همه دسته بندی ها)می باشد مشخص می کند که میخواهید آمار جستجو در زمینه چه موضوعاتی مانند : هنر و سرگرمی ، ورزش، کتاب و ادبیات و… مورد بررسی قرار گیرد.

 

نظر خود را بگذارید