Manual Actions چیست؟

 

الگوریتم های گوگل قادر به تشخیص اسپم و هر آنچه نقض دستورالعمل های گوگل وب مستر تلقی شود هستند ولی به هر حال مواردی نیز وجود دارند که الگوریتم های گوگل آنها را شناسایی نکرده اند و توسط انسان بررسی شده و تصمیمات لازم در ارتباط با آنها به صورت غیر الگوریتمیک و توسط انسان گرفته می شود. اگر سایتی توسط انسان بررسی شود و تخلف آن محرز شود، برای آن جریمه در نظر گرفته می شود و به صورت دستی به یک صفحه یا یک بخش از سایت و در موارد حاد به کل سایت جریمه تعلق می گیرد و گاهی ممکن است به صورت موقت و یا برای همیشه کل صفحات یک سایت از ایندکس گوگل خارج شود.

اگر سایتی با جریمه دستی روبرو شود، پیغام آن در قسمت Manual Actions در سرچ کنسول با ذکر دلیل و همچنین توضیح در مورد اینکه کدام قسمت یا قسمت های سایت تحت تاثیر جریمه قرار گرفته اند، نمایش داده می شود.

(برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله آموزش سرچ کنسول Search console را مطالعه کنید)

 

چگونه متوجه شویم که سایت Manual Actions شده است؟

 

شاید به طور ناگهانی و دور از انتظار متوجه افتی در ترافیک سایت خود شوید و دلیلی برای آن پیدا نکنید. در این صورت به احتمال زیاد Manual Actions گوگل شامل حال شما شده است. برای آن که راهکارهایی برای حل این مشکل در نظر بگیرید ابتدا باید مطمئن شوید که آیا مجازات گوگل برای شما صورت گرفته است یا خیر.

شما ابتدا باید وارد صفحه Google Search Console شوید. در این بخش وارد اطلاعات مربوط به سایت خودتان شوید. سپس وارد بخش Security & Manual Actions شوید. هر سایتی که درگیر Manual Actions گوگل شود، ابتدا از گوگل پیامی که روی دادن این اتفاق را به آن سایت اعلام می کند، برای او ارسال خواهد شد و این پیام پس از ارسال وارد این بخش در Google Search Console خواهد شد. اگر در این بخش پیامی از طرف گوگل مبنی براینکه Manual Actions شامل حال شما شده است، مشاهده کردید، در این صورت سایت شما به وسیله گوگل مورد مجازات قرار گرفته است است.

چگونه متوجه شویم که سایت Manual Actions شده است؟

مواردی که احتمال Manual Actions آن ها زیاد است

 

 • User-generated spam

گوگل اسپم ایجاد شده توسط کاربر را در سایت شناسایی می کند،این نوع اسپم معمولا در پروفایل کاربران نوشته های درون انجمن ها یا تالار های گفتگو و نوشته های درون بلاگ های رایگان وجود دارد.

 • Spammy free host

زمانی که تعدادی سایت بر روی یک هاست رایگان باشند،ممکن است گوگل کل آن سرویس را از نتایج جستجو حذف کند، در انتخاب هاست ها توجه داشته باشید و از هاست های رایگان استفاده نکنید

 • Structured data issue

به این منظور که استراکچرد دیتا (اطلاعات ساختار یافته) استفاده شده دارای مشکل است،

 • Unnatural links from your site

لینک های متععد خارجی در سایت شما وجود دارد که پیج رنک (page rank) را منتقل می کنند .

 • Thin content with little or no added value

صفحاتی که دارای محتوای کمی هستند و یا محتوای سایت های دیگر را بازنشر می کنند و از نظر محتوا هیچ ارزش افزوده ای را منتقل نمی کنند thing page می گویند.گوگل برای حفظ کیفیت نتایج جستجو تلاش می کند صفحاتی که thing page هستند را حذف کند.

 • Cloaking and/or sneaky redirects

سایت شما به کاربران انسان و موتور های جستجوی گوگل صفحات متفاوتی نمایش می دهد و یا کاربر انسان یا موتورهای جستجو را به صفحه ای دیگر ریدایرکت می کند.

 • Pure spam

سایت هایی که دستورالعمل های گوگل وبمستر را نقض می کنند و همچنین اسپم های متعددی ایجاد می کنند به عنوان Pure spam یا اسپم تلقی می شوند.

 • Cloaked images

گاهی اوقات به علت Cloaked images با Manual action گوگل مواجه می شوید که برخی از عکس های سایت به صورت متفاوت به کاربر و موتور جستجو نمایش داده می شوند.

 • Hidden text and/or keyword stuffing

برخی از صفحات دارای متن یا لینک مخفی و یا کلمات کلیدی بی ربط هستند که خلاف دستورالعمل های گوگل وبمستر عمل می کنند.

 • AMP content mismatch

محتوای اصلی صفحه AMP باید با محتوای صفحه Canonical یکسان باشد.

 • Sneaky mobile redirects

زمانی که برخی کاربران موبایل به صفحه دیگری به جز آنچه در اختیار موتور جستجو است ریدایرکت شوند،ممکن است گوگل سایت را به دلیل Sneaky mobile redirect جریمه کند.

مواردی که احتمال Manual Actions آن ها زیاد است

اگر با Manual Action مواجه شدیم چه کنیم؟

 

در صورت مواجه شدن با Manual Action باید با توجه به توضیحی که گوگل برای شما نوشته است به برطرف کردن کامل تمامی آنچه نقض دستورالعمل های گوگل وبمستر بوده اقدام کنید.روی دکمه REQUEST REVIEWکلیک کنید و توضیح دهید که چه کارهایی جهت رفع ایرادات انجام داده اید تا گوگل مجددا مواردی که تخلف محسوب شده بوده را به صورت دستی بررسی کند. در صورتی که کارتان را به درستی انجام داده باشید، پس از بررسی گوگل و تایید رفع ایرادات، Manual Action از روی سایت شما برداشته می شود. بررسی گوگل معمولا حداکثر 7 روز زمان می برد. اگر پاسخ را در روزهای اول دریافت نکردید، از ارسال درخواست مجدد خودداری کنید.

 

پست مرتبط

نظر خود را بگذارید